تهیه نقشه های توپوگرافی
اشتراک

تهیه نقشه های توپوگرافی

بدون دیدگاه
جی ای اس, سنجش از دور

تهیه نقشه های توپوگرافی | نقشه توپوگرافی

در بسیاری از مطالعات پایه ای نیاز به نقشه های توپوگرافی است. نقشه توپوگرافی نقشه است که بر اساس منحنی میزان شرایط توپوگرافی نشان می دهد. خطوط میزان نیز خطوط است که نقاط هم ارتفاع را به هم متصل میکند. این خطوط نباید یکدیگر را قطع کنند و همچنین نباید بریدگی داشته باشد.


نقشه های توپوگرافی هر کشوری استاندارد خاص خود را دارد. که میتواند یک چالش بزرگ در زمینه نقشه توپوگرافی  باشید.  در این مقاله سعی می شود که سایت هایی معرفی شود که دارای استاندارد های جهانی است.


سایت های تهیه نقشه های توپوگرافی

OpenTopoMap

یکی از بزرگترین نقشه پروژه جهانی در زمینه نقشه توپوگرافی سایت OpenTopoMap است. این سایت از لایه ارتفاعی SRTM استفاده می کند. نکته جالب در این سایت این است که متن باز بوده و توسط افراد مختلف در سرار دنیا قابلیت اضافه کردن اطلاعات به آن را دارند.


سایت OpenTopoMap برای دانلود لایه های توپوگرافی
سایت OpenTopoMap برای دانلود لایه های توپوگرافی

Esri World Topography

یکی دیگر از سایت هایی که نقشه جهانی توپوگرافی را ارایه می دهید  سایت Esri است. البته لازم به ذکر است که، در این سایت اطلاعات با ارزش دیگری نیز وجود دارد. حتما از سایت یک بازدید کنید.


تهیه نقشه توپوگرافی از Esri
تهیه نقشه توپوگرافی از Esri

Google Terrain

بروزترین و قدرتمندترین سایت ارایه دهنده نقشه های توپوگرافی سایت Google Terrain است. البته این سایت در ابتدا در زمینه ترافیک فعالیت داشت. اما با گذشت زمان اطلاعات با ارزش دیگری نیز در داخل این سایت قرار گرفت. و اطلاعات مکانی زیادی میتوانید از آن استخراج کنید.


نقشه توپوگرافی سایت Google Terrain
نقشه توپوگرافی سایت Google Terrain

United States Geological Survey (USGS)

یکی از قدیمی ترین سایت هایی که داده های توپوگرافی ارایه میدهد سایت USGS است. در این سایت داده های توپوگرافی از سال ۱۹۸۴ تا به امروز در دسترس همه قرار دارد.


دانلود نقشه توپوگرافی از usgs
دانلود نقشه توپوگرافی از usgs

خلاصه

در اینجا ما سعی کرده یم لیستی از سایت هایی بهتون معرفی کنیم که به صورت جهانی، داده های توپوگرافی را ارایه کنند. در اینجا لیستی از سایتهای معتبر ارایه شده است.


  • OpenTopoMap
  • Esri World Topography
  • Google Terrain
  • United States Geological Survey (USGS)

نظر شما کاربران مدرسه سنجش از دور و جی ای اس در مورد این مقاله چی هست؟

البته این نکته در نظر داشته باشید که شما میتوانید بر اساس داده های ارتفاعی این کار را انجام دهید. برای این منظور لازمه که ابتدا DEM منطقه دانلود کنید. برای این منظور از آموزش زیر استفاده کنید.


دانلود Dem 12.5 متری

, , , ,

آخرین مقالات سایت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست