دانلود Dem 12.5 متری | لایه ارتفاعی 12.5 متری
اشتراک

دانلود Dem 12.5 متری

۲ دیدگاه
جی ای اس, سنجش از دور

دانلود Dem 12.5 متری  | لایه ارتفاعی ۱۲.۵ متری

در بسیاری از مطالعات لازمه که لایه ای ارتفاعی یا DEM منطقه را داشته باشید. لایه ارتفاعی در واقع یک شبکه رستری است که مقدار هر پیکسل ارتفاع عوامل طبیعی را نمایش می دهد.

البته توجه داشته باشید که DEM نمیتوانید در مناطق شهری مورد استفاده قرار دهید. برای مشاهده کامل تفاوت انواع لایه های ارتفاعی مقاله تخصصی، تفاوت DEM ،DSM و DTM را مطالعه کنید.


مدل رقومی ارتفاع  یا  DEM

یک شبکه رستر بوده که مقادیر DN یا یاخته آن بیانگر ارتفاع عوارض طبیعی سطح زمین میباشد. DEM به هیچ هنوان عوارض انسان ساخت را نمایش نمیدهد. این بدان معنا است که در مناطق شهری نمیتوانید استفاده کنید.


دانلود Dem 12.5 متری

منابع مختلفی برای تهیه DEM با استفاده از روش های سنجش از دوری وجود دارد. در زیر لیستی از مدل رقومی ارتفاع   ارایه شده است:


 • ASTER
 • SRTM
 • ALOSPALSAR

داده های ارتفاعی ASTER و SRTM در پیکسل سایز های ۳۰ متری و ۹۰ متری ارایه میشود. از تصاویر آلوس پالسار نیز DSM با پیکسل سایز ۳۰ متری و DEM با پیکسل سایز ۱۲.۵ متری ارایه می شود.


داده های ارتفاعی آلوس پالسار ۱۲.۵ متری

همانگونه که اشاره شد این DEM از تصاویر آلوس پالسار بدست می آید.  دارای پیکسل سایز ۱۲.۵ متری نیز است. اما نکته مهم این است که این تصاویر برای همه نقاط ایران نیست و طبق بررسی های ما بخش های از اهواز و استان آذربایجان غربی نیز دارای گپ است.


سایت آلاسکا

یکی از سایت های که در زمینه تداخل سنجی مورد استفاده قرار می گیرد. سایت Alaska  است. در این سایت حتی در مباحث تداخل سنجی و پیدا کردن Base Line کاربرد دارد.

سایت آلاسکا | دانلود دادهای ارتفاعی با دقت بالا
سایت آلاسکا | دانلود دادهای ارتفاعی با دقت بالا


با توجه به اینکه سایت آلاسکا زیرمجموعه سایت Earth DATA است. لذا برای دانلود تصاویر آن توجه داشته باشید که باید در این سایت یک حساب کاربردی ایجاد کنید.


نظر شما کاربران مدرسه سنجش از دور و جی ای اس در مورد این آموزش چست؟

, , , , ,

آخرین مقالات سایت

۲ دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

 • با سلام. ممنون از آموزش مفیدتون، برای من فقط Level 1 و Level 2 رو نمایش میده، و گزینه Hi Res رو نمایش نمیده، ممنون میشم راهنمایی بفرمایبد

  پاسخ
  • آرمان صمدی
   تیر ۳, ۱۴۰۱ ۱۶:۴۵

   سلام و احترام
   ببینید برایی هر زمانی این تصاویر نداره
   باید تصویری انتخاب که رزولوشن بالا داشته باشد
   موفق باشید

   پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست