تهیه نقشه پوشش اراضی
اشتراک

تهیه نقشه پوشش اراضی

بدون دیدگاه
جی ای اس, سنجش از دور

تهیه نقشه پوشش اراضی | دانلود رایگان نقشه پوشش اراضی | تهیه نقشه های کاربری اراضی

در بسیاری از مطالعات، توجه به استفاده از نوع زمین بسیار میتواند مورد استفاده باشد و حتی در خیلی از مطالعات به عنوان یک لایه با ارزش مورد نیاز است. اما شما باید تفاوت بین پوشش زمین و کاربردی اراضی را درک کنید.


کاربردی اراضی

کاربردی اراضی یا Landuse به این معنا است که در حال حاضر چه استفاده از سطح زمین میشود. توجه به زمان حال حاضر بسیار مهم است. و شما نمیتوانید برای داده های گذشته عبارت کاربری اراضی را بکار ببرید.


پوشش زمین

پوشش زمین یا Landcover اشاره به استفاده از نوع یا نوع پوششی که دارد در گذشته دارد. در واقع تفاوت پوشش زمین و کاربری اراضی در زمان است. اگر پوشش زمین برای زمان حال باشد به آن کاربری زمین گویند.


تا الان در ارتباط با تفاوت این دو و ارزش آنها برای شما گفتیم. اما اجازه بدید که وبسایت هایی یا منابع دانلود و تهیه نقشه پوشش زمین یا کاربری اراضی بهتون معرفی کنیم.


تهیه نقشه پوشش اراضی

وبسایت Climate Change Initiative (CCI)

یکی از مهم ترین تصاویر پوشش زمین با داده ابر طیفی میرس یا MERIS ارایه شده توسط این وبسیات است. در وبسایت CCI میتوانید با پیکسل سایز ۳۰۰ متری به راحتی نقشه پوشش زمینی را مشاهده کنید. در این نقشه پوشش زمین چیزی حدود ۲۱ کلاس وجود دارد. دقت برآورد شده برای این تصاویر ۷۳ درصد است.


تهیه نقشه کاربردی اراضی از سایت Climate Change Initiative (CCI)
تهیه نقشه کاربردی اراضی از سایت Climate Change Initiative (CCI)

وبسایت Global Land Survey

یکی از بهترین تصاویر پوشش زمین با دقت ۳۰ متر حاصل از تصایر لندست این سایت است.  با استفاده از سایت Global Land Survey میتوانید نقشه پوشش زمینی را با دقت ۳۰ متری دانلود کنید و در داخل پروژه های خود از آن استفاده کنید. تحقیقات نشان داده که میزان دقت این تصاویر ۸۲ درصد است. یکی از کاربرد ها آن تغییرات جنگل ها است. با استفاده از تصاویر لندست تغییرات، جنگل هارا مورد بررسی قرار می دهند.


تهیه نقشه پوشش زمین از وبسایت Global Land Survey
تهیه نقشه پوشش زمین از وبسایت Global Land Survey

وبسایت OSM Land Use Data

یکی دیگر از سایت هایی که اطلاعاتی در مورد، نقشه پوشش زمین ارایه می دهد سایت، OSM Land Use Data است. در این وبسیات کاربری های مختلف توسط افراد مختلف از نقاط مختلف دنیا در آن قرار داده میشود. البته ذکر این نکته ضرور است که، با توجه به عدم توسعه زیاد آن در کشور ما، شاید برای ایران این داده ها زیاد توسعه پیدا نکرده باشد.


دانلود نقشه پوشش زمین در وبسایت OSM Land Use Data
دانلود نقشه پوشش زمین در وبسایت OSM Land Use Data

وبسایت MCD12Q1 0.5 km MODIS-based Global Land Cover Climatology

یکی دیگر از منابع تهیه نقشه پوشش زمین، تصاویر مودیس است. با ورود به سایت MODIS  است. با ورود به این وبسایت میتوانید پروداکت های پوشش زمین را دانلود کنید. تصاویر مودیس چیزی حدود ۱۷ کلاس مختلف دارد. پروداکت های پوشش زمین آن شامل:

MCD12Q1

MCD12C1

MCD12Q2


سایت Global Land Cover Characterization (GLCC)

یکی دیگر از برنامه ها و سایت هایی اطلاعات در مورد، پوشش زمین بر اساس ماهواره NOAA ارایه می دهد سایت  GLCC  است. این تصاویر پیکسل سایز ۱ کیلومتر است. مطالعات نشان داده است که دارای دقت ۶۶ درصدی است.


سایت GlobeLand30

یکی از جذاب ترین داده های پوشش زمین که توسط مرکز ملی ژئوماتیک چین، سایت GlobeLand30 است. در ۱۰ کلاس با پیکسل سایز ۳۰ متری نقشه پوشش زمین را ارایه می دهد. اما نکته عدم پوشش کشور آمریکا است.


تهیه نقشه کاربری اراضی از سایت GlobeLand30
تهیه نقشه کاربری اراضی از سایت GlobeLand30

مقالات مرتبط

تهیه نقشه پوشش اراضی ۱۰ متری ایران

, , , ,

آخرین مقالات سایت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست