دانلود داده های تحلیل شبکه در GIS
دانلود لایه های جی ای اس برای تحلیل شبکه
اشتراک

دانلود داده های تحلیل شبکه در GIS

بدون دیدگاه
جی ای اس

دانلود داده های تحلیل شبکه در GIS | تحلیل شبکه | داده های خیابان و جاده ها

دوستان و علاقه مندان به رشته های جی ای اس در ارتباط با تحلیل شبکه (Network analysis) آشنایی دارند. برای اجرا و پیاده و سازی تحلیل شبکه نیاز به داده های خطی با ماهیت مکانی و اتصالات مختصاتی است.


برای این منظور شما نیاز دارید به داده ها و اطلاعات یکه شبکه هندسی منظم داشته باشند. در شبکه جاده محل اتصال خیابان ها، جهت حرکت و … مشخص است. برای اینکه شما تحلیل شبکه انجام بدید نیاز به داده دارید.


برداشت داده های میدانی مقدور نیست همیشه و نیاز به داده و اطلاعات دارید. نکته مهم و کلیدی وجود خصوصیات توپوگرافی لایه ها و اطلاعات خطی است. حتما باید توجه داشته باشید که داده های ساختار هندسی داشته باشد.


دانلود داده های تحلیل شبکه در GIS

در اینجا سه منبع اصلی برای دانلود این داده ها را برای شما متخصصین عزیز ارایه میکنیم. البته توجه داشته باشید که سایت شماره ۲ به صورت رایگان نمی باشدو برای کارهای تجاری و شرکتی مناسب است.


سایت اول

سایت OpenStreetMap

سایت OSM یا OpenStreetMap یکی از بهترین و کارامتدترین وبسیات هایی است که اطلاعات با ارزشی را از مناطق شهری مخصولا اطلاعات شبکه ای در اختیار ما قرار می دهد.


دانلود فایل های تحلیل شبکه از OSM
دانلود فایل های تحلیل شبکه از OSM

یکی از مهم ترین ویژگی های این سامانه، آپدیت روزانه آن توسط افراد مختلف در سراسر جهان است. در واقع این سامانه متن باز بوده و شما نیز میتوانید اطلاعات محل سکونت، و سایر اطلاعات شهر خودتون در آن ذخیره کنید.


البته این نکته در نظر داشته باشید که، بسته منطقه و اینکه چقدر افراد آن منطقه اطلاعات را در این سامانه بارگذاری میکنند، مناطق مختلف اطلاعات مختلف دارد. یعنی اینکه مثلا بعضی از شهر های ما خیلی کامل است. و بعضی از شهر های ما شاید اطلاعات خیلی دقیق نداشته باشد.


در داخل داده های OSM چه اطلاعاتی وجود دارد؟

از دیدگاه تحلیل شبکه در این تصاویر اطلاعات مختلفی خطی و نقطه ای با ارزشی وجود دارد. از نظر خطی شما میتوانید اطلاعات نوع خیابان (آزاد راه، بزرگ راه، کوچه و … ) مشاهده کنید و از نظر نقطه ای نیز اطلاعات مانند، ایستگاه اتوبوس، مکان های مختلف وجود دارد.


سایت دوم

سایت ArcGIS Streetmap Premium

اگر به هر دلیلی نتوانتید بیاید وداده های جی ای اس خودتون رو تهیه کنید. میتونید از این سایت ArcGIS Streetmap Premium برای کارهای شرکتی یا سازمانی خودتان استفاده کنید. این سایت داده های با ارزشی ارایه می کنه اما رایگان نیست.


دانلود شیپ فایل های تحلیل شبکه از سایت ArcGIS Streetmap Premium
دانلود شیپ فایل های تحلیل شبکه از سایت ArcGIS Streetmap Premium

سایت شماره ۳

سایت data.world

در وبسیات dataworld شما میتوانید اطلاعات و داده های بسیار باارزشی پیدا کنید. البته در این وبسایت اطلاعاتی در مورد جاده ها و خیابان ها وجود دارد. که شما میتوانید از آن استفاده کنید.


داده های تحلیل شبکه از سایت dataworld
داده های تحلیل شبکه از سایت dataworld

سایت چهارم

سایت GRIP global roads database

یکی دیگر از وبسایت های که اطلاعات بسیار با ارزش از در زمینه دیتهای جاده نیز ارایه میکند سایت GRIP می باشد. در این وبسایت اطلاعات داده های مختلف سازگار برای مدل های محیط زیستی ارایه می کند.


دسترسی به داده های تحلیل شبکه از سایت global roads database
دسترسی به داده های تحلیل شبکه از سایت global roads database

مجموعه داده های GRIP شامل مجموعه داده های برداری جهانی و منطقه ای در پایگاه داده فایل ESRI و قالب شیپ فایل و مجموعه داده های رستری در مقیاس  جهانی با منطقه ای می باشد.


خلاصه

یکی از قابلیت های بسیار کاربردی نرم افزار جی ای اس توانایی آنها برای تحلیل شبکه است. اما برای انجام تحلیل های شبکه نیار به داده و اطلاعات مکانمندی دارید که ساختار هندسی داشته باشد.


با توجه به هزینه بردار بودن نمونه برداری های زمینی استفاده از این روش ها شاید مقرون به صرفه نباشید. ما در این مقاله تخصصی به شما سایت های معرفی کردیم که شما میتوانید اطلاعات بسیار با ارزشی از آن استخراج کنید.


یکی از مهم ترین این سایت ها سایت OSM است. این سایت به دلیل متن باز بودنش خیلی کارایی دارد. بهتون پیشنهاد میکنیم حتما این سایت هایی که معرفی کردیم را مطالعه بفرمایید.


مقالات مرتبط

معرفی ۱۱ منبع دانلود داده های GIS

, , , ,

آخرین مقالات سایت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست