پایگاه داده مکانی و تفاوت دو نوع File وPersonal
پایگاه داده مکانی و تفاوت دو نوع File وPersonal
اشتراک

پایگاه داده مکانی و تفاوت دو نوع File وPersonal

بدون دیدگاه
جی ای اس

در این مقاله کاربردی قصت داریم که پایگاه داده مکانی و تفاوت دو نوع File وPersonal را مورد بررسی قرار دهیم. اما قبل از این کار لازم است که تعریف جامع از دیتابیس داشته باشیم. به صورت کلی دو نوع دیتابیس داریم یکی مکانی است و دیگر غیر مکانی می باشد. فرض کنید که الان شما در داخل سایت مدرسه سنجش از دور ثبت نام کرده اید اطلاعات شما در داخل دیتابیس ذخیره سازی می شود.

دیتابیس یا پایگاه داده چیست؟

به مجموعه ای از اطلاعات گفته میشه که دارای نظم و سازمان دهی می باشند دیتابیس گویند اما اگر بخوایم یک تعریف جامع تری از دیتابیس داشته باشیم باید گفت که به مجموعه ای از داده های به هم مرتبط پایگاه داده می گویند که لزوما این داده ها از نظر فیزیکی در یک مکان قرار ندارند ولی با هم ارتباط منطقی دارند.

برای اینکه مدیریت بر روی این سیستم داده داشته باشیم از سیستم مدیریت پایگاه داده استفاده میکنیم. سیستم مدیریت پایگاه داده ها سیستمی است شامل مجموعه ای از داده های به هم مرتبط و همچنین مجموعه ای از برنامه ها برای مدیریت آن داده ها بکار گرفته می شود.

پایگاه داده مکانی و تفاوت دو نوع File وPersonal

همانگونه که اشاره کردیم پایگاه داده ما میتواند مکانی و غیر مکانی باشد. اگر بحث مکان مطرح شود به آن پایگاه داده مکانی یا Geodatabase گویند. ژئودیتابیس های مختلفی با اهداف خاص طراحی شده است. شرکت ESRI به عنوان یکی از بزرگترین شرکت های جی ای اس دنیا در داخل نرم افزارهای خود دو نوع ژئودیتابیس قرار داده است. اما قبل از آن لازم است که شما چندین نوع پایگاه داده را بشناسید.

انواع رایج پایگاه داده مکانمند

 • ژئودیتابیس های شرکت ESRI
 • Oracle
 • PostgreSQL
 • IBM
 • MySQL
 • Microsoft SQL Server

 

ژئودیتابیس های شرکت ESRI

شرکت ESRI در داخل نرم افزارهای خود دو نوع ژئودیتابیس دارد که تحت عنوان های File Geodatabase و Personal GeoDatabase می باشد. اما شاید این سوال برای شما مطرح شود که در داخل کارهای خود از کدام نوع باشد استفاده کنیم. اگر در رابطه با ساخت دیتابیس در ArcGIS سوال داشتید یا آموزش خواستید میتواندی محصول آموزشی ساخت دیتابیس در ArcGIS را مشاهده بفرمایید.

Personal GeoDatabase

این نوع دیتابیس برای ذخیره سازی اطلاعاتی است که حجم آنها پایین تر از ۲ گیگ می باشد. در این نوع دیتاست از سیستم Microsoft Access برای ذخیره سازی فایلهای خود استفاده میکند. این نوع سیستم عامل در ویندوز قابل اجرا بوده و فشرده سازی خوبی نیز روی آنها صورت نخواهد گرفت. اما به صورت کلی اگر هدف شما تحلیل مکانی با شیپ فایل و یا خروجی گرفتن و انتقال ساده فایل ها باشد در این صورت Personal GeoDatabase می تواند گزینه خوبی برای کار شما باشد. فرمت این فایل ها mdp می باشد.

File GeoDatabase

شرکت ESRI برای آنکه بتواند محدودیت حجم فایل را از دیتابیس خود بردارد از روش ذخیره سازی باینری برای فایل های خود استفاده کرد. در این حالت تا ۱ ترابایت نیز میتوان اطلاعات را دخیره سازی کرد. به صورت کلی اگر هدف شما ذخیره سازی فایل های رستری با حجم بالا، فشرده سازی فایل ها، تحلیل مکانی و بهینه سازی داده های باشد این نوع دیتابیس میتواند برای کار شما بسیار مفید باشد. فرمت این دیتابیس gdp می باشد.

چرا از پایگاه داده ها استفاده کنیم؟

دیتابیس ها به طور کلی تمام سیستم هایی که منظور حذف کاغذ از سیستمهای اداری به کار گرفته می شوند و در نهایت امکانات اضافه تری نیز به کاربران خود می دهند. برای مثال سامانه بانک ها، همین وبسایت مدرسه سنجش از دور و خیلی دیگر از سامانه های کشور جز دیتابیس ها هستند. اما برای آنکه مزیت دیتابیس درک کنیم ابتدا در مورد معایت شیپ فایل صحت خواهیم کرد.

شاید این سوال برای شما پیش بیاد، ما چرا اصلا دیتابیس بسازیم چه کاریه آخه؟ شیپ فایل میسازیم خیلی ساده و ازش استفاده میکنیم. اما این شیپ ها یک سری معایت دارند که اگر تعداد فایل های شما زیاد شود میتواند برای شما دردسر درست کنند. شیپ فایل ها تکرار زیاد داده ها و عدم تطبیق نمونه های مختلف دارند. به عبارتی مشکل هماهنگی فایلهایی که با فرمتهای مختلف داده ها در آنها ذخیره شده اند و تکرار داده های یکسان در چند فایل وجود داشته است.دسترسی مشکل به داده ها در حالت عادی همواره وجود داشته است و در نهایت کنترل برقراری یک شرط خاص در داده ها، یک کار پیچیده به همراه تعداد زیادی خط کد بود.

مزایای ژئودیتابیس ها

فرض کنید شما یک سری لایه اطلاعاتی دارد که در بعضی از ویژگی ها اعداد پرت نمیتواند قبول باشد. برای نمونه سن افراد نمیتواند عدد منفی باشد. در داخل دیتابیس ها به سادگی میتوان این موارد را کنترل کرد. یا به عنوان یک مثال دیگر در داخل ژئودیتابیس ها میتوان قوانین توپولوژی برای فایل های خود تعریف کرد. به صورت کلی مهم ترین مزیت های ژئودیتابیس ها عبارت است از:

 • مزایای استفاده از ژئودیتابیس
  مزایای استفاده از ژئودیتابیس
 • کاهش افزونگی داده‌ها
 • اجتناب از ناسازگاری داده‌
 • اشتراک آسان داده ها
 • حفظ امنیت داده ها
 • حفظ یکپارگی داده ها
 • اعمال استانداردها
, ,

آخرین مقالات سایت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست