کاربرد فنولوژی در مطالعات سنجش از دوری
کاربرد فنولوژی در مطالعات سنجش از دوری
اشتراک

کاربرد فنولوژی در مطالعات سنجش از دوری

بدون دیدگاه
سنجش از دور

با کاربرد فنولوژی در مطالعات سنجش از دوری آشنایی دارید؟

مفهوم فنولوژی چه است؟ چه گونه می‌شود از این علم در مطالعات سنجش از دوری استفاده کرد؟


بارها و بارهای در مورد این صحبت شده که برای اینکه بتوانید وارد بازار کار شوید، فقط دوتا پردازش سنجش از دوری مهم نیست! خیلی‌ها شاید توی یک ماه نیز تمامی این پردازش‌ها را یاد بگیرند. امروز در این مقاله در مورد یک مفهوم جدید صحبت خواهیم کرد. مفهومی که می‌تواند در خیلی از مطالعات مورداستفاده قرار گیرد. تا انتها با این مقاله را مطالعه کنید، نکات کاربردی ارائه شده است.


قبل از اینکه بخواهیم در مورد کاربردهای علم فنولوژی در مطالعات سنجش از دوری صحبت کنیم، لازم است در مورد، خود فنولوژی تعریفی جامع داشته باشیم.


فنولوژی یا پدیده‌شناسی

به علم و دانش مطالعه چرخه حیات یا زیست یک پدیده یا جاندار فنولوژی گویند. در واقع می‌شود گفت فنولوژی روابط بین وقایع دوره‌ای بیولوژیکی معمولاً” چرخه زندگی گیاهان و حیوانات و تغییرات محیط را مطالعه می‌کند.


در این مفهوم، زمان نیز مطرح می‌شود. در واقع در فنولوژی دوره‌های بیولوژی سالانه و یا چندین‌ساله را موردمطالعه قرار می‌دهند.


اما به نظر شما این دوره بیولوژی یا رشد عوامل چه ارتباطی با سنجش‌ازدور دارد؟


بهره گیری سنجش از دور از علم فنولوژی
بهره گیری سنجش از دور از علم فنولوژی

کاربرد فنولوژی در مطالعات سنجش از دوری

سنجش‌ازدور علم مطالعه پدیده‌های سطح زمین است. در سطح زمین نیز پدیده‌های مختلفی وجود دارد که مطالعه و شناسایی آنها را با سنجش‌ازدور سخت کرده است. سنجش‌ازدور نیز یک سری محدودیت‌هایی دارد که شناسایی پدیده‌های مختلف را دشوار کرده است.


از جمله این محدودیت‌ها می‌توان محدودیت‌های مکانی و طیفی اشاره کرد. تصاویر رایگان که در اختیار ما قرار می‌گیرد از نظر زمانی و مکانی برای شناسایی پدیده‌های مختلف ممکن است با محدودیت همراه باشد. برای درک بهتر این مسئله یک موضوع کاربردی با همدیگر بررسی می‌کنیم.


فرض کنید هدف شما شناسایی اراضی دیم از اراضی آبی است. شناسایی این زمین‌ها با تک تصویر باتوجه‌به محدودیت‌های طیفی و زمانی کاری دشوار است و این امر شاید میسر نباشد. یعنی شما از دید یک سنجش‌ازدور کار نمی‌توانید کاری را انجام دهید!.


فنولوژی در خدمت سنجش از دور

اما علم فنولوژی به کمک سنجش‌ازدور می‌آید و بحث سری زمانی در شناسایی عوامل مختلف سطح زمین کمک می‌کند. شاید بپرسید سنجش‌ازدور با فنولوژی چه جوری؟ بزارید مثال که شروع کردیم به انتها برسانیم.


برای شناسایی اراضی دیم و آبی در فنولوژی آنها تفاوت‌هایی بسیار زیادی وجود دارد. اراضی آبی در تمام طول سال معمولاً سبز بوده اما اراضی دیم بعد از مدتی برداشت می‌شوند. این یعنی تفاوت اراضی دیم و اراضی آبی به‌خوبی عاملی بر تفاوت آنها خواهد بود.


برای درک بهتر یک مثال کاربری دیگر نیز مطرح می‌شود، فرض کنید هدف شما شناسایی زمین کشت.


گندم از جو است. گندم در اواخر خردادماه زرد شده، اما جو سبزرنگ است، لذا به‌سادگی با کمک فنولوژی و بررسی سری‌های زمانی می‌توانید از سنجش‌ازدور نهایت استفاده را ببرید.


این‌ها تنها مثال‌های محدودید از کاربرد فنولوژی در مطالعات سنجش از دوری می‌باشد. شما می‌توانید در زمینه‌های مختلف و علوم دیگر، این مباحث را مورد بررسی قرار دهید. برای شروع به موفقیت در زمینه‌های سنجش‌ازدور باید دیدگاه خود را فراتر از سطح انتظار بالا ببرید.


با ترکیب از علوم مختلف می‌توانید عوامل و پدیده‌های مختلف را شناسایی کنید و در داخل کارها و پروژه‌های خود از آن استفاده کنید. ما در این مقاله خیلی ساده سعی کردیم که تا جایی که ممکن است، با مثال‌های کاربری مفهوم فنولوژی برای شما جا بیندازیم.


امیدوارم این مقاله سنجش‌ازدور مورد قبول شما کاربران سایت ما قرار گرفته باشد. نظر شما در مورد مقاله کاربرد فنولوژی در مطالعات سنجش از دوری چه است؟ نظرات خود را با ما به اشتراک بگذارید.


مقالات مرتبط

کاربرد های سنجش از دور در علوم آب

, , , ,

آخرین مقالات سایت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست